Rubriky
Foto

Pozorování komety NEOWISE

Rozhodli jsme se pozorovat kometu C/2020 F3 (NEOWISE) viditelnou v létě 2020.

1. pozorování 11.-12.7. 2020

Na první pokus jsem vytáhnul rodinu v noci 11. července. Vyjeli jsme nad Řevnice směr Halouna, kde jsem vytipoval dobrý výhled na sever. Bál jsem se totiž, že z údolí Berounky nám budou v tomto směru vadit kopce.

Vybaveni foťákem na stativu a ručním dalekohledem jsme prohledávali oblohu. Bylo asi 23h. Nejdřív se nedařilo, ale po chvíli pozorování jsme ji našli! Když už člověk veděl, co hledat, tak byla viditelná i pouhým okem. Dalekohled a zapření se o auto pozorování ještě zlepšoval. A na fotkách s delším časem je samozřejmě vidět nejléle.

Ještě jsem se náhodně vzbudil kolem 3h ranní a zkusil vykouknout z okna. Šanci jsem tomu moc nedával, ale kometa byla vidět těsně nad vedlejší bytovkou!

2. pozorování 14.7. 2020

Podruhé jsem se kometu vydal pozorovat před nahlášeným příchodem týdne s horším počasám a zataženouo oblohou. Do fotografie jsem tentokrát chtěl dostat i nějakou místní dominantu. Zámek Dobřichovice posloužil výborně:

Použita zastaralá technika: Canon EOS 600D + setový Canon “tele”objektiv 55-250mm.
Ale tak sranda byla 😉

Doporučuji kouknout na fotky skvělého českého astrofotografa Petra Horálka zde a další na FB stránce Kometa Neowise. I když teď koukám, že ji přejmenovali na Minutky z vesmíru, tak budete muset zapátrat v historii. Ale je to dobrý krok, do budoucna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *