Rubriky
Dovolená Výlet

Naučná stezka Olšina

Při letošní dovolené na Šumavě jsme navštívili nově otevřenou naučnou stezku kolem rybníka Olšina. Je to téměř 8km okruh se zastaveními, které jsme na jiných stezkách neviděli a dětem se moc líbily.

Území bylo desítky let nepřístupné veřejnosti a otevřelo se až v roce 2016, kdy bylo vyčleněno z vojenského újezdu Boletice.
K naučné stezce lze dojet autem a zaparkovat u návštěvnického centra, nebo využít vlak do zastávky Hodňov, který je přímo na trase stezky.

Návštěvnické středisko

10.7.2020 bylo otevřeno návštěvnické středisko, kde se klasicky dozvíte co kolem naučné stezky roste a žije.

Nedaleko je také restaurace, která slouží primárně pro rekreanty chatek, ale dá se tu najíst. Rekreační středisko provozují Vojenské lesy a statky.

Zastavení = atrakce

Zastávky hlavné v zadní části cesty v úseku D – mokřad jsou pravdu pěkná. Děti i nás hodně bavil plovoucí ponton. Je tu krásný dlouhý most, stezka pro dobrodruhy nad bahnem, vyhlídky a domeček, kde by se i fotograf mohl skrýt a pozorovat ptáky. My viděli spíš hodně motýlů.

Většinu cesty se jde po pěšině vysypané štěpkou, což je asi jediná vítka k celé naučné stezce. V mokrých místech štěpka pod nohami návštěvníků mizí v bahně a mostky, které tu také občas jsou, by mohly být dělší. Ale to není nic, co by se do budoucna nedalo ve vyšlapaných místech spravit.

Pokud budete na Lipně, určitě doporučujeme NS Olšina navštívit. Pro geocachery je tu ještě zpestření v podobe série 6 keší.

Tím, že naučná stezka je nová, nebyla ještě vidět v (offline) aplikaci mapy.cz. Ve skvělé aplikaci Locus jsem si nakalibroval plánek, který jsme dostali v infocentru. Jak na to si můžete přešíst na mém blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.